مجله آموزشی

کم کردن صداي داکت اسپليت

کم کردن صدای داکت اسپلیت

همان گونه که می دانید صدایی که از موتور فن داکت های موجود در داکت اسپلیت تولید می شود، بسیار صدای نا هنجار و آزار دهنده ای است و امروزه یکی از دغدغه های افرادی می باشد که از این سیستم استفاده می کنند.

اگر ما بتوانیم دلایل به وجود آمدن صداهای آزار دهنده در سیستم های تهویه مانند داکت اسپلیت ها را کامل بشناسیم و بهترین راه حل موجود در این زمینه را بر روی آن پیاده سازی کرده و مشکل را حل کنیم، می توانیم از این دستگاه ها بدون وجود صدای آزار دهنده و با رضایت کامل استفاده نماییم.

برای انجام این فعالیت باید در ابتدا بفهمیم که دلیل ایجاد این صدا چیست؟ اگر ما در نصب و راه اندازی این سیستم دقت کافی را نداشته باشیم و مراحل نصب آن را بطور اصولی پیش نبریم، یعنی اگر مکان نصب و راه اندازی آن نا مناسب باشد، دچار به وجود آمدن مشکلاتی همچون تولید صداهای آزار دهنده می شود. در فرآیند تولید تمامی سیستم های تهویه مطبوع از فرزکاری cnc استفاده می شود.

واضح است که داکت اسپلیت دارای مزایای بسیاری می باشد ولی همین مشکل صدا یکی از معایب بزرگ آن به شمار می رود. یکی از راهکار های موجود برای حل این مشکل، عایق صدا است که امروزه استفاده از این روش در بین مردم رواج بسیاری پیدا کرده است. در ادامه این بخش از مقالات رویال تهویه، علل وجود صدا و راه حل های کاهش دهنده این آلودگی صوتی در داکت اسپلیت ها را بررسی خواهیم کرد.

علت ایجاد صدای داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از دو جزء اصلی تشکیل شده است که عبارتند از : یک عدد یونیت داخلی و یک یونیت خارجی. این دو جزء با یک لوله به یکدیگر متصل شده اند. صدای ناهنجار داکت اسپلیت بر اثر کارکرد فن بزرگی که در داخل اپراتور نصب شده است، ایجاد می شود.

کارایی این فن نصب شده داخل داکت اسپلیت این است که هوا را در داخل خانه به جریان بیندازد. یک فن بزرگتری که در این سیستم نعبیه شده است، صدای ناهنجار را از طریق کانال های هوا به محیط داخلی خانه انتقال می دهد.

چند دلیل مهم و اساسی که موجب ایجاد صدای داکت اسپلیت می شود را بیان می کنیم:

 1. نصب و راه اندازی غیر استاندارد کندانسور
 2. نصب غیر اصولی دستگاه یونیت داخلی
 3. نصب کویل به روش اشتباه
 4. اجرای نادرست کانال کشی

بهتر است قبل از نصب و راه اندازی این سیستم با افرادی که تجربه این کار را داشته اند مشورت کافی را داشته باشید و مکان مناسبی را برای راه اندازی آن در نظر بگیرید؛ این کار به شما کمک می کند تا صدای این دستگاه را کاهش دهید.

راه حل های کاهش صدای داکت اسپلیت

نکاتی که در این قسمت از مقاله به آن اشاره کرده ایم می تواند به شما در کاهش صدای داکت اسپلیت کمک فراوانی کند و از ایجاد آلودگی های صوتی ازار دهنده خودداری کند:

 • می توان محل نصب یونیت داخلی را در مکانی که محل استراحت و نشینمن افراد خانه نیست قرار داد. مثلا راهروی ورودی خانه بهترین گزینه برای نصب این یونیت می باشد.
 • می توانیم کانال های گرد و انعطلاف پذیر را برای استفاده در این مرحله از این کار انتخاب نماییم و این کانال ها را با محصولی به نام عایق بپوشانیم.
 • دریچه ای که از آن هوا برگشت داده می شود را باید در همان مسیر یونیت داخلی، با توجه به استاندارد های موجود، نصب و راه اندازی نمود.
 • می توان از عایق صوتی نیز استفاده شود و طریق مصرف این محصول به اینگونه می باشد که عایق صوتی در دریچه بازدید یونیت داخلی نصب می شود تا موجب کاهش صدا شود.
 • یکی دیگر از راهکار هایی که برای کاهش صدای داکت اسپلیت بکار گرفته می شود این است که از موتور فن های اینورتر استفاده کنیم. اما به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از این راه حل می تواند از نظر اقتصادی باعث افزایش قیمت نصب آن شود.
 • دستگاه اگر به صورت نا میزان و عدم رعایت مراحل اصولی در حین نصب آن راه اندازی شود؛ به مرور زمان باعث ایجاد مشکل می شود و ممکن است آلودگی صوتی نیز نمونه ای از این مشکلات به وجود آمده باشد. پس مشورت گرفتن از افراد ماهر در این حوزه الزامی می باشد.
 • اگر فضای منزل بزرگ باشد می توان از دو داکت اسپلیت با ظرفیت کم استفاده نمود تا به نسبت داکت اسپلیت بزرگ با حجم بالا صدای کمتری نیز ایجاد می کند.

کلام آخر

مرحله نصب داکت اسپلیت از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده است، زیرا اگر نصب این سیستم به روش اشتباه و غیر استانداردی انجام شود می تواند ما را دچار مشکلاتی کند. نمونه ای از این مشکلات صدای آزار دهنده ی این سیستم می باشد که بسیار حائز اهمیت بوده است و علاوه بر این ممکن است عملکرد خود داکت اسپلیت را نیز دچار اختلال کند.

پس بهتر از قبل از وقوع این مشکلات در ابتدای کار خود از افراد متخصص و حرفه ای در این حوزه کمک بگیرید. با این کار می توانید از ایجاد مشکلات احتمالی نیز خودداری کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *