مجله آموزشی

نحوه عملکرد سیستم گرمایش داکت اسپلیت

سیستم گرمایش داکت اسپلیت

با وجود سیستم های گرمایش داکت اسپلیت دیگر نیازی نیست دغدغه ای برای فصول سرد سال را داشته باشید. این سیستم می تواند در فصل سرد سال، دمای محیط مورد نظر را برای شما گرم و مطبوع سازد.

سیستم های گرمایش داکت اسپلیت با نصب و راه اندازی کویل آب گرم کار خود را آغاز می کنند. به این صورت که وقتی کویل آب گرم بر روی یونیت داخلی سیستم ما نصب می شود، فن دمنده آن شروع به چرخش می کند و به این ترتیب هوای گرم را به محیط انتقال می دهد و موجب بالا رفتن دمای هوای داخل ساختمان می شود. به این نکته توجه داشته باشید که فرآیند گرمایشی سیستم داکت اسپلیت هنگامی عملکرد خود را آغاز می کند که آب گرم مورد نیاز خود را از طریق سیستم گرمایشی مرکزی از جمله شوفاژ ها و موتورخانه ها تامین نماید. یکی از ویژگی های خوب سیستم های گرمایش داکت اسپلیت این است که عملکرد یونیت خارجی سیستم غیر فعال می باشد و فقط فن دمنده داخل سیستم از انرژی الکتریکی موجود استفاده می کند؛ و همین امر موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های اقتصادی آن می شود.

نکاتی برای راه اندازی سیستم های گرمایش داکت اسپلیت

  • توجه کردن به نوع سیستم های گرمایشی در ابتدای کار بسیار حائز اهمیت می باشد و به طور کلی سیستم های گرمایشی به دو صورت تقسیم بندی می شوند: به صورت هیت پمپ و نوع دیگر آن به صورت آب گرم می باشد.
  • بعد از انتخاب نوع سیستم گرمایشی، نکته مهم بعدی این است که در ابتدای آغاز کار خود باید داکت اسپلیت سرویس شوند؛ بهتر است برای سرویس کردن سیستم خود از افراد ماهر در این زمینه کمک بگیرید. این کار به دلیل انجام می شود که طی گذشت زمان احتمال خراب شدن دستگاه شما بسیار کاهش می یابد و دیگر نیازی به تعمیر دوباره آن نیست.
  • پس از انجام دو مرحله قبل، باید هواگیری سیستم انجام شود. این کار برای اینکه سیستم ما در حین کار کردن باعث ایجاد صدای آزار دهنده نمی شود و موجب ایجاد آرامش و آسایش افراد می شود.

 

بررسی دو روش سیستم گرمایش

به طور کلی سیستم های گرمایش در دو روش قابل انجام می باشند؛ در این قسمت از مقاله قصد داریم این دو روش سیستم های گرمایش داکت اسپلیت را مورد بررسی قرار دهیم.

گرمایش به صورت هیت پمپ

در این روش با کمک کمپسور می توان دما و فشار مبرد را افزایش داد، وظیفه مبرد سیستم این است که حرارت در حال حرکت روی مبدل حرارتی را به فضای پیرامون انتقال می دهد و به همین ترتیب باعث ایجاد گرما می شود.

گرمایش به صورت کویل آب گرم

 آب گرمی که در موتورخانه ها تولید شده است؛ به کمک پمپ می تواند وارد لوله های کویل شود و با شروع چرخش فن های دستگاه موجب تولید باد گرم می شود.

مراحل عیب یابی سیستم گرمایش داکت اسپلیت

اگر سیستم گرمایش ما دچار مشکل شد و باد گرمی که به بیرون هدایت می کرد، بی کیفیت و نا مناسب بود باید برای تعمیر آن اقدام کرد. در این بخش از مقاله به بررسی مراحل تعمیر دستگاه گرمایشی خود می پردازیم.

رفع عیب فن دستگاه

اگر تولید باد گرم دستگاه ما دچار بی کیفیتی شد، ممکن است فن دستگاه ما دچار مشکل شده باشد و برای حل مشکل باید از تعمیر کاری که در این حوزه فعالیت می کند، کمک بگیریم.

بررسی وضعیت موتورخانه

اگر ما در ابتدای کار خود سیستم گرمایش خود را از نوع کویل آب گرم انتخاب کرده باشیم و پس از مدتی دستگاه ما در ایجاد باد گرم دچار اختلال شود، باید به بررسی وضعیت موتورخانه اقدام نمود و لوله هایی که در آن آب گرم جریان دارد را چک کنید تا مطمئن شوید آب داخل لوله ها سرد نشده باشند و نیاز به تعمیر نداشته باشند.

انتخاب اشتباه سیستم گرمایشی

به این نکته توجه داشته باشید که اگر ظرفیت سیستم داکت اسپلیت شما با ابعاد و اندازه ساختمان همخوانی نداشته باشد، می تواند دچار مشکلاتی همچون گرم نکردن محیط شود. مثلا یک سیستم گرمایشی با ظرفیت کم نمیتواند یک محیط بسیار بزرگ را گرم کند. پس لازم است در انتخاب سیستم خود دقت کافی را داشته باشید.

کاهش دمای کویل آب گرم

دلایل زیادی می تواند سبب کم کردن دمای کویل وجود داشته باشد، چند نمونه از این دلایل تاثیر گذار عبارتند از: پایین آمدن دمای پکیج، فعال بودن سیستم سرمایش بطور همزمان با کویل آب گرم، تنظیم اشتباه ترموستات، باز نبودن شیر فلکه آب گرم، تداخل هوا و آب گرم در لوله ها و بسته بودن کویل ها.

جمع بندی

همه افراد با فرا رسیدن فصل سرد و زمستان، دنبال راه حل هایی برای گرم کردن محیط زندگی و یا محل کار خود می گردند. یکی از روش های بالا بردن دمای محیط مورد نظر این است که از سیستم های گرمایش داکت اسپلیت استفاده کنیم. در طی سال های اخیر ، سیستم های گرمایش داکت اسپلیت یکی از مهم ترین و پر بازده ترین محصول استفاده شده در این خصوص می باشد. پس اگر شما نیز قصد استفاده از این سیستم را دارید می توانید اقدامات لازم برای نصب و راه اندازی آن را مورد بررسی قرار دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *